AKG 2025-2029: társadalmi egyeztetésen az új pályázati felhívás

Tájékoztatjuk, hogy a KAP támogatások Irányító Hatósága (IH) megjelentette és társadalmi egyeztetésre közzétette a tervek szerint ősszel megjelenő, új, „Agrár-környezetgazdálkodási kifizetések” (új AKG) című pályázati felhívás tervezetét.

A tervezet alapján az új AKG intézkedés előírásai, feltételei javarészt a korábbiakhoz lesznek hasonlóak, néhány eltérés, illetve új szabály figyelembevétele mellett.

A támogatási jogosultság alapegysége – úgy, mint az előző programokban is – a kötelezettségvállalással érintett egybefüggő terület (KET).
A KET-ek méretét és elhelyezkedését területmérés alapján, a területeket beazonosító EOV koordináták megadásával kell meghatározni, azonban ügyelni kell arra, hogy az elvárt mérési pontosság – a korábbi 3 méterrel szemben – 1 méter.

A támogatható földhasználati kategóriák a következők: szántó, gyep, ültetvény, nádas.

A kedvezményezettek által vállalt tevékenységek ún. tematikus előíráscsoportokba (TECS) lettek rendezve, és a támogatás keretében az alábbi 10 db TECS került kialakításra:

  1. Horizontális szántó – alapszintű,
  2. Horizontális szántó – talajmegújító gazdálkodás,
  3. Natura 2000 szántó – zonális,
  4. MTÉT Túzokvédelmi szántó – zonális,
  5. MTÉT Madárvédelmi szántó – zonális,
  6. MTÉT Kék vércse védelmi szántó – zonális,
  7. Horizontális gyep,
  8. MTÉT Élőhely-védelmi gyep – zonális,
  9. Horizontális ültetvény,
  10. Horizontális nádas.

A horizontális TECS-ek az ország teljes területén választhatók, míg a zonális TECS-ek csak a MePAR-ban fizikai blokk szinten lehatárolt, az adott TECS szempontjából támogatott területeken választhatók. (A MePAR blokk alapján meghatározott zonális területi lehatárolással érintett területen horizontális TECS választása is megengedett.)

A TECS-ek tevékenységei (vállalásai) választhatóság szempontjából az alábbi három típusba sorolhatók:

  • alap vállalás (A),
  • kötelezően választandó vállalás (KV),
  • szabadon választható vállalás (V).

Az alap vállalások (A) a TECS kötelező vállalásai, amelyeket az érintett TECS teljes területén be kell tartani.
A Horizontális szántó – talajmegújító gazdálkodás és az MTÉT élőhely-védelmi gyep TECS-ek tartalmaznak olyan, kötelezően választandó vállalásokat (KV), amelyek közül egyet választanai kell a kedvezményezettnek valamennyi vállaláscsomag esetén.
A szabadon választható vállalások (V) olyan vállalások, amelyek közül a kedvezményezett szabadon választhat. A szabadon választható vállalások köre TECS-enként kerül meghatározásra.
A kötelezően választandó és a szabadon választható vállalások rendszeréből TECS-enként kötelező kialakítani legalább egy, de maximum kettő vállaláscsomagot. Az adott TECS-ben szereplő valamennyi KET-hez választani kell egy vállaláscsomagot.
Amennyiben a kötelezően választandó és a szabadon választható vállalások száma megengedi, úgy a vállaláscsomagnak minimálisan kettőt kell tartalmaznia ezek közül.
Két vállaláscsomag esetében azoknak legalább az egyik kötelezően választandó vagy szabadon választható vállalás tekintetében el kell térniük egymástól.
A kedvezményezettnek a választott TECS valamennyi alap vállalását és valamennyi általa választott vállalást teljesítenie kell. A TECS-ek vállalásait a lenti linken elérhető tervezet 2a. melléklete tartalmazza.

A kedvezményezettnek a támogatási kérelmében szereplő valamennyi KET-hez választania kell egy TECS-et. Egy KET-re kizárólag egy TECS alapján igényelhető támogatás.
Ültetvény esetén meg kell jelölni az adott KET ültetvénycsoportját is a következők szerint:

  • extenzív gyümölcsültetvény,
  • intenzív gyümölcsültetvény,
  • szőlőültetvény.

Az adott ültetvénycsoportban támogatott fajok listáját és az adott ültetvénycsoporthoz / terméstípushoz tartozó minimális tőszám mennyiségét a lenti linken elérhető felhívás-tervezet 7. melléklete tartalmazza.
A támogatható ültevények kora legfeljebb 26 év (a támogatási kérelem benyújtásának évében), mely alól a dió, a pekándió, a szelídgesztenye és a szőlőültetvények jelentenek kivételt.
Az intézkedésbe várhatóan még el nem telepített ültetvény is bevonható.

A támogatható KET-ek/táblák minimális mérete 0,25 ha, emellett összesen legalább 1 ha területet kell bevonni az intézkedésbe TECS-enként. (A zöldugar vagy méhlegelő táblaszegély mérete legalább 0,05 ha.)
A földterület beazonosításának és a terület mérésének útmutatója a lenti linken elérhető felhívás-tervezet 5. mellékletében található. (Levelünkhöz is csatoltuk.)

A kedvezményezettnek a KET teljes területén, a kötelezettségvállalás teljes időszaka alatt, jogszerű földhasználónak kell lennie. Amennyiben az intézkedés 5 éve alatt megszűnne a jogos földhasználat, az érintett területet – az addig felvett támogatás visszafizetése nélkül – vissza kell vonni a támogatásból.
Fontos azonban, hogyha a kedvezményezett a KET méretével megegyező mértékben nem tudja igazolni a kötelezettségvállalási időszakból már eltelt év(ek) és az adott év teljes időtartamára a jogszerű földhasználatot, akkor az adott KET, vagy annak egy része kizárásra kerül és a kizárt területre vonatkozóan már igénybe vett támogatási összeget a jogosulatlanul igénybe vett támogatásra vonatkozó szabályok szerint vissza kell fizetni.
(Például, ha az 5 éves időszak alatt lejár egy földhasználat, amit nem sikerül meghosszabbítani, az adott terület szankció nélkül visszavonható a földhasználat megszűnése évétől, mely visszavonás az adott év elején, legkésőbb január 15-ig tehető meg. Amennyiben ezt a visszavonási lehetőséget elmulasztaná a kedvezményezett, vagy esetleg év közben mondják fel a bérleti szerződést, és így a későbbi vizsgálat során nem tudja igazolni a jogszerű földhasználatot, akkor a területet szankció mellett kizárják az intézkedésből.)

A támogatási (kötelezettségvállalási) időszak várhatóan 2025. január 1-jétől 2029. december 31-ig fog tartani.
A tervek szerint a támogatási kérelmeket 2024. november 15 – december 16. között lehet majd benyújtani.
A kifizetés iránti kérelmek évente a megszokott módon, az EK keretében adhatók be.

Az igényelhető támogatás egyes vállalásokhoz tartozó összegei a lenti linken elérhető tervezet 2a. mellékletében találhatók. (TECS vállalások és az azok után járó összegek.)
Natura 2000 gyepek esetében fontos, hogyha a kedvezményezett a Natura 2000 gyepterület vonatkozásában kompenzációs támogatás igénybevételére is jogosult lenne, úgy az adott Natura 2000 gyepterületre vonatkozó AKG-s támogatási összege a Natura 2000 kompenzációs támogatás összegével csökkentésre kerül. (Függetlenül attól, hogy az adott évben a kedvezményezett igényelt-e az érintett területre Natura 2000 gyepterület kompenzációs támogatást, vagy sem.)

A felhívás-tervezet és közzétett mellékletei ezen a linken érhetők el.

Felhívjuk figyelmét, hogy jelen támogatás feltételei a végleges felhívás megjelenéséig még változhatnak, a tervezet tartalma egyelőre tájékoztató jellegű.

Ugyan a végleges pályázati felhívás még nem jelent meg, de a tervezet alapján előkészületként a következőket javasoljuk a pályázni szándékozó gazdálkodóknak (a korábban társadalmasításra már közzétett ÖKO támogatáshoz hasonlóan):

  • A bevonni kívánt területek tekintetében – amennyiben szükséges – mielőbb rendezzék a földhasználati viszonyokat.
  • Kiemelten ügyelni szükséges a területmérések megfelelő elvégzésére, és fontos a szigorúbb pontosság (1 méter) betartása. Ha a korábbi évekről rendelkezésre állnak az elvárt pontosságú mérések, ellenőrizni kell a jelenlegi, valós állapotoknak való megfelelőségüket is. Amennyiben még nem készült el a területfelmérés, azt mihamarabb el kell végeztetni, hogy az adatok kellő időben rendelkezésre álljanak.
  • Állatállományért járó többletpont abban az esetben adható, ha az ENAR és OLIR nyilvántartások alapján a kedvezményezett a támogatási kérelem benyújtási időszak utolsó napján (terv szerint 2024. december 16-án) legalább 0,2 ÁE/ha, a kedvezményezett tenyészetébe bejelentett legeltethető állattal rendelkezik. Ez alapján ügyelni kell arra, hogy az esetleges év végi állományváltozások miatt még átmenetileg se csökkenjen le e napra az állomány az elvárt, többletpontot érő (gyep esetén alapfeltétel) szint alá a hivatalos nyilvántartásokban.
  • Mivel az állategység meghatározása során a hektárra vonatkozó adat a kedvezményezett által szántó és gyep földhasználati kategóriába bevinni kívánt földterület nagyságának összegzésével történik, így az ültetvényeken (és nádasokon) kívül minden bevitt hektárt figyelembe kell venni az elvárt állományméret számításakor.
  • Az AKG pályázat keretében a legeltetett állatállomány esetén nem vehetők figyelembe azon egyedek, melyekre vonatkozóan a gazdálkodó az „Állatjóléti támogatás a húshasznú szarvasmarha ágazatban” című felhívás ”Több élettér, legelő biztosítása” elnevezésű tevékenysége kapcsán támogatásban részesül. Eszerint szükséges tehát mérlegelni az esetleges (gyep esetén kötelező) 0,2 ÁE/ha legeltethető állomány meglétét.
  • Ugyanazon területre az új AKG és a „Földhasználat váltást elősegítő beruházások és azok fenntartása” című felhívás keretében is nyújtható be támogatási kérelem, de ha mindkét pályázat nyer, az AKG-s szankció nélkül visszavonható. (A kettő támogatás együtt egy adott területre nem járhat.)
  • A felhívás-tervezethez egylőre nem kerültek kiadásra a szankciókat / jogkövetkezményeket, valamint a fogalomtárat tartalmazó mellékletek, melyek közzététele a későbbiekben várható.