Felhívjuk figyelmét, hogy a KAP támogatások Irányító Hatósága (IH) módosította az „Agrár-környezetgazdálkodási kifizetés” (AKG 2025-2029) és az „Ökológiai gazdálkodás támogatása” (ÖKO 2025-2029) című pályázati felhívásokat az alábbiak szerint.
Mindkét intézkedés tekintetében pontosításra került a zöldugar fogalma. Eszerint a zöldugar új meghatározása a következő:
- Olyan, legalább tárgyév szeptember 30-ig fennálló zöldnövényi borítottság, amelyet a felhívás 8. mellékletében szereplő legalább három faj – amelyből legalább egy évelő szálas pillangós – vetésével alakítottak ki.
A változás az, hogy nem egyetlen évelő szálas pillangós fajt kell tartalmaznia a keveréknek, hanem legalább egyet. Tehát pl., ha 4 fajból áll a keverék, és ebből 1, 2, 3 vagy akár mind a 4 faj évelő szálas pillangós, úgy az összes verzió megfelel a fogalomnak, amennyiben mind a 4 faj szerepel a felhívás 8. mellékletében.
Szintén mindkét támogatás esetében bővítésre került a zöldugar növényfajok listája és pontosításra került egyes fajok elnevezése. Az érintett új (és pontosított) fajok a következők:
- Csenkeszperje (Réti csenkesz x Olasz perje),
- Hibrid perje (Korcsvadóc, Réti csenkesz x Angol perje),
- Útifű nemzettség. (Eddig csak a Réti útifű és a Lándzsás útifű szerepelt a 8. mellékletben.)
A frissített teljes listát ezen a linken találja.
Az AKG-ra vonatkozóan meghatározásra került továbbá, hogy milyen hasznosításként lehet elszámolni a vetésszerkezeti előírások esetén azon zöldugar hasznosítást, amely kizárólag évelő szálas pillangós takarmánynövényből áll. Eszerint, ha a tárgyévi egységes kérelemben az adott tábla elfogadott hasznosítása zöldugar és a zöldugar kizárólag évelő szálas pillangós takarmánynövényből áll, abban az esetben az adott tábla zöldugar hasznosításként kerül figyelembevételre a vetésszerkezeti előírások teljesítésének vizsgálatánál.
Az AKG és ÖKO intézkedések keretében is elfogadható kultúrákat, keverékeket VETŐMAG menüpontunkban találhat.
Bővebb információkért érdeklődjön az itt elérhető kontaktokon!