Tájékoztatjuk, hogy az KAP támogatások Irányító Hatósága (IH) módosította az „Agrár-környezetgazdálkodási kifizetés” (AKG 2025-2029) és az „Ökológiai gazdálkodás támogatása” (ÖKO 2025-2029) című pályázati felhívásokat.
Az alábbiakban szeretnénk kiemelni a főbb változásokat.
(Az összefoglaló a nagyfokú hasonlóság végett alapvetően az AKG 2025-2029 intézkedésre értendő, az ÖKO 2025-2029-re való vonatkozás külön jelezve.)
A kötelező képzésre vonatkozó szabályok közül törlésre kerültek az ÖCSG-t érintő külön rendelkezések, így esetükben is mindenképpen magának a kedvezményezettnek kell az AKG vagy ÖKO képzést teljesítenie.
Amennyiben a kedvezményezett nem természetes személy, akkor továbbra is lehetőség van arra, hogy a vezető tisztségviselő, a képzésre kijelölt alkalmazott vagy a tag végezze el a képzést.
AKG esetében nem igényelhető támogatás rizsre, az ÖKO-ban viszont támogatható maradt a kultúra.
Szintén az AKG esetén a zöldtrágya növények listájába bekerült a görög széna, homoki bab, lencse és a tavaszi zab.
A konkrétan támogatható hasznosítások a tárgyévi egységes kérelem benyújtásáról szóló Kincstári közlemény mellékletét képző hasznosítási kódtárban kerülnek majd megjelölésre.
A 2025. január 1. napját követően eltelepített ültetvények esetében csak a gyümölcsültetvény-kataszteri nyilvántartásban szereplő ültetvények támogathatóak. (ÖKO esetében is.)
Pontosításra került, hogy a szőlőültetvényekre nem vonatkozik minimális tőszám elvárás. (ÖKO-nál is.)
Ültetvény földhasználati kategóriában a faiskola és csemetekert nem támogatható. (ÖKO-nál sem.)
Egyértelműsítették továbbá, hogy a vegyes gyümölcsös AKG-ban nem támogatható.
A támogatható gyümölcs- és szőlőfajok listája kiegészítésre került a fekete berkenyével és a mikorrhizált mogyoróval. (ÖKO-ban is.)
A konkrétan támogatható hasznosítások az ültetvények esetében is a tárgyévi egységes kérelemhez kapcsolódó hasznosítási kódtárban lesznek megtalálhatók.
Elfogadható szálas pillangós takarmánynövénynek – az eddigi szabályoknak megfelelően – a felhívás 11. mellékletében szereplő növények számítanak (évelők külön jelölve), azonban pontosították, hogy ezen növények keveréke is megfelelő. (De csak a mellékletben szereplők keverékei.)
Ehhez kapcsolódóan – a szálas pillangós takarmánynövényekre vonatkozó előírások esetén – a felhívás szövegezéséből törölték az ezen növények füves keverékeire történő utalást, így alátámasztásra került, hogy az ilyen füves (támasztónövényes) keverékek nem minősülnek szálas pillangós takarmánynövénynek az AKG szempontjából.
A növényvédelmi előrejelzések alkalmazása alapvállalás akkor teljesül, ha a növényvédelmi beavatkozások dokumentált előrejelzés alapján történnek. Növényvédelmi előrejelzés megvalósítható többek között az alábbi eszközökkel, módszerekkel:
- növényvédelmi megfigyelések, vagy
- növényvédelmi előrejelzési rendszerhez való csatlakozás, vagy
- meteorológiai állomás üzemeltetése.
A szabály továbbra is az, hogy ezek nem kizárólagos módozatok, de már egyértelműen meghatározták, hogy a növényvédelmi megfigyelések alkalmazása is elfogadott.
A következő előírások esetében 95%-ról 90%-ra csökkent a mentességi vagy területi elfogadhatósági kritérium:
- Alapesetben legalább egyszer, vagy vállalással még egy alkalommal zöldtrágyanövény termesztés, istállótrágyázás, biogáz iszap kijuttatás. (A tevékenység teljesítése alól mentesülnek azok a KET-ek, amelyeken a 2025. évi EK benyújtási időszak utolsó napjától 2029. december 31-ig, a KET teljes területének legalább 90%-án, megszakítás nélkül évelő szálas pillangós takarmánynövény vagy évelő gyógy-, aroma- és fűszernövény termesztése történik, vagy zöldugarként vagy méhlegelőként kerül hasznosításra.)
- Kizárólag ellenőrzött (fémzárolt) szaporítóanyag felhasználása. (A vállalás akkor teljesül, ha a kötelezettségvállalási időszak alatt a KET legalább 90%-án legalább 1 alkalommal történt vetés.)
A zöldugar és méhlegelő vetésszerkezeti vállalások esetén egyértelművé vált, hogy azokat nem csak együttesen lehet (kell) beszámítani a szükséges térmértékbe, hanem ez vagylagosan is megtehető. Tehát nem feltétlenül szükséges mindkét kultúrát termeszteni; vagy csak az egyikkel vagy csak a másikkal is teljesíthető a vállalás, de adott esetben a zöldugar és méhlegelő együtt is beszámítható. (Zöldugar/méhlegelő táblaszegélyre is vonatkozik.)
Mind az AKG-nál, mind az ÖKO-nál egyértelműen meghatározásra került, hogy a támogatási kérelmek benyújtásakor az állatállományért járó többletpont abban az esetben adható, ha az ENAR és OLIR nyilvántartások alapján a kedvezményezett a 2024. év átlagában legalább 0,2 ÁE/ha, saját tenyészetébe bejelentett legeltethető állattal rendelkezik. (Vagyis 2024 átlaga számít, nem a támogatási kérelmek benyújtási időszakának utolsó napja.)
ÖKO támogatásnál pontosították, hogy a tápanyag-gazdálkodási terveket talajvizsgálati eredmények mellett egyszerűsített mérlegszámítási módszer alapján is el lehet készíteni.
Továbbá kisebb mértékben módosításra / pontosításra kerültek a pályázati felhívások mellékletei is, így kiemelten szükséges ügyelni arra, hogy a kérelmek benyújtásakor, valamint az előírások teljesítésekor a legfrissebb dokumentumok kerüljenek alkalmazásra. (Pl. talaj- és levélmintavétel, elfogadható felsőfokú agrár-végzettségek, területmérés, jogkövetkezmények, különböző igazolások mintái.)
A hatályos pályázati dokumentációk itt érhetők el:
- KAP-RD19a-1-24 – Agrár-környezetgazdálkodási kifizetések
- KAP-RD20-1-24 – Ökológiai gazdálkodás támogatása
Felhívjuk továbbá figyelmét, hogy az AKG és ÖKO támogatási kérelmeket – változatlanul – 2024. november 25 – december 23. között lehet benyújtani.
Mivel a beadási időszak végéhez közeledve a kérelmező felület varhatóan már jelentős terhelés alatt fog állni, javasolt a kérelmek minél előbb történő beküldése.
Emiatt is kiemelten fontos, hogy – amennyiben még nem történt meg – a benyújtáshoz szükséges hiányzó dokumentumokat és információkat mihamarabb juttassa el szaktanácsadó munkatársaink részére!
További segítségért forduljon területi kollégáinkhoz.